Bogaty skład chemiczny miodu, liczne substancje aktywne w nim zawarte czynią ten produkt niezwykle uniwersalnym. Niemalże każdy może odnaleźć produkt pszczeli najlepiej wpasowujący się w indywidualne potrzeby skóry. Zainteresowanie świata nauki produktami pszczelimi uczyniło je popularnymi nie tylko w medycynie naturalnej, ale i otworzyło drzwi kosmetologii. Doceniono ich działanie zarówno w aspekcie dietetycznym, leczniczym jak i pielęgnacyjnym (kosmetycznym).
Miód na blizny po cesarskim cięciu
Miód posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Badania naukowców wykazały, że stosowanie miodu na blizny pooperacyjne powoduje hamowanie procesów zapalnych oraz eliminowanie wolnych rodników, które pobudzają fitoblasty do wytwarzania włókien kolagenowych. Wzmożona aktywność fibroblastów może prowadzić do nadmiernej produkcji włókien kolagenu, co skutkuje tworzeniem się blizn. Udowodniono, że w 80% przypadków stosowanie miodu wpłynęło na to, że po zakończeniu procesu gojenia, skóra na powierzchni blizny była gładka i regularna. Ważne jest również, że przy zastosowaniu opatrunków miodowych można je łatwo i bezboleśnie usuwać z rany, na którą je nałożono, bez jakiegokolwiek ryzyka uszkodzenia nowo powstałego naskórka. Bardzo interesujący jest opis badania, w którym naukowcy stosowali miód w żelu o stężeniu 25% u kobiet, u których poród zakończył się cesarskim cięciem. Ranę po cesarskim cięciu smarowano opisanym wyżej miodowym preparatem przez okres 14 dni. Co ciekawe, już po 7 dniach stosowania stwierdzono, że obrzęk, wybroczyny i zaczerwienienie w miejscu rany ciętej znacznie się zmniejszyły. Efektem tego badania naukowego było postawienie tezy o wskazaniu stosowania miodu po cesarskim cięciu. Miód wykazuje rzadko działania niepożądane i nie ma obawy o toksyczność ze strony tego produktu.
Miód w kosmetologii i dermatologii
W chwili obecnej większość dużych wytwórni produkuje preparaty kosmetyczne i dermatologiczne oparte na produktach pszczelich, z których składem możemy się łatwo zapoznać. Sekret tego tkwi w unikatowym składzie miodu i stosunkowo łatwym sposobie pozyskiwania go. Będąc skarbnicą wartościowych składników chemicznych, ma cenne właściwości biologiczne, dlatego tak chętnie się po niego sięga. Miód zaliczany jest do grupy humektantów, czyli posiada on zdolność pochłaniania wilgoci z zewnątrz, za sprawą czego jest on wykorzystywany jako składnik kosmetyków nawilżających, kremów, lotionów itp. Charakter nawilżający miodu sprawia, że może on być z powodzeniem stosowany do każdego rodzaju skóry, choć zauważono, że jeśli w niektórych przypadkach zastosujemy miód o wysokim stężeniu, może on wywoływać działanie wysuszające. Zawarte w miodzie enzymy pomagają w usuwaniu starego naskórka i przyspieszają powstawanie nowego, dlatego jest on wykorzystywany do peelingów. Po peelingu skóra podlega procesowi odnowy biologicznej, jak również poprawia się jej elastyczność. Dzięki zawartemu w miodzie kwasowi glikonowemu jest on wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym głównie w kosmetykach peelingujących oraz do usuwania makijażu.
Przeciwwskazania do stosowania kosmetyków na bazie miodu
Pisząc o dobroczynnym działaniu miodu, bardzo ważne jest, aby pamiętać również o przeciwwskazaniach do stosowania środków kosmetycznych wytworzonych na bazie miodu, zarówno tych przemysłowych jak i tych z domowych. Literatura podaje, że nie zaleca się stosowania miodu w następujących sytuacjach:
- przy alergicznej reakcji na miód i inne produkty pszczele,
- przy rozszerzonych naczyniach na twarzy,
- przy nadmiernym owłosieniu twarzy.
Śledząc informacje zawarte w literaturze, przeczytamy, że szczególnie ostrożnie zaleca się stosować kosmetyki z miodem w następujących sytuacjach: przy cukrzycy, skazie wysiękowej, chorobach związanych z upośledzonym metabolizmem węglowodanów i przy astmie oskrzelowej. Przy schorzeniach, o których mowa powyżej, przed zastosowaniem środków kosmetycznych, w skład których wchodzi miód i inne produkty pszczele, wskazana jest natychmiastowa kontrola reakcji organizmu.
Próba uczuleniowa przed użyciem maseczki z miodu
Warto pamiętać, aby przed pierwszym zastosowaniem maseczki z miodu przeprowadzić próbę uczuleniową, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia alergii. W tym celu dzień wcześniej smarujemy odrobiną miodu przedramię lub okolice za uchem i obserwujemy reakcję organizmu. W sytuacji, gdy pojawią się pierwsze oznaki reakcji obronnej organizmu tj.: swędzenie, wysypka, zaczerwienienie, będzie to wyraźny znak, że maseczka miodowa nam nie służy. Gdy jednak nic takiego nie wystąpi, można śmiało i na zdrowie ją stosować.
Zawijania, masaż miodowy a może wanna Kleopatry?
Wartą do rozpatrzenia alternatywą są kosmetyki oparte na miodzie, które można łatwo przygotować w warunkach domowych. O maseczkach już pisaliśmy. Teraz zachęcamy do nie mniej ciekawej lektury o kolejnych zastosowaniach miodu do pielęgnacji kobiecych wdzięków.
Zawijania miodowe
Kolejnym zabiegiem kosmetycznym z udziałem miodu są tzw. zawijania. Zabieg ten polega na naniesieniu cienkiej warstwy np. czystego miodu na skórę, a następnie należy miejsce to zawinąć folią polietylenową i pozostawić na czas 45-60 min. Zabieg ten ma na celu oczyszczenie, odżywienie i nawilżenie skóry. Zawijania z udziałem miodu można wzbogacić o dodatki olejków eterycznych (rozmarynowego, cytrynowego, grejpfrutowego, pomarańczowego, cyprysowego), mleka, jogurtu, spirytusu, ale i soku. Przygotowując się do zawijania miodem z mlekiem lub jogurtem, należy go rozcieńczyć w stosunki 2:1. Jeśli dodajemy spirytus do miodu, wówczas należy zachować proporcję 2:1 lub 1:1. Ważne jest jednak, aby przed zastosowaniem mieszanki o wskazanym powyżej połączeniu, wcześniej posmarować skórę kremem nawilżającym. Należy pamiętać, że po wykonaniu zawijań miodowych, niewskazane jest, aby stosować zimny prysznic.
Kąpiele z miodem
Doskonałym sposobem na raks i odprężenie jest kąpiel w wodzie z dodatkiem miodu. Kąpiel taka doskonale sprawdza się w przypadku osób, które mają problem ze snem. Co więcej, skóra staje się doskonale nawilżona, a przez to jedwabiście gładka. Aby przygotować kąpiel miodową należy zadbać o to, by woda, którą wypełnimy wannę miała temperaturę 37-37,5 oC, a następnie dodać do niej 2 łyżki stołowe miodu. Kąpiel miodową można również sporządzić z dodatkiem mleka, jak również olejków eterycznych wg przepisu:
- 1 l. ciepłego mleka wymieszać ze szklanką miodu i 1 łyżką stołową wybranego olejku eterycznego. Całość wlać do wanny. I tak: Kąpiel lawendowo – miodowa – ma charakter relaksujący i aromatyczny;
- Kąpiel różano – miodowa – przyhamowuje zaczerwienienia oraz podrażnienia, ma charakter nawilżający;
Przed zastosowaniem takiej kąpieli upewnić się należy, czy nie mamy ku temu przeciwwskazań, którymi jak podaje literatura, są: niewydolność sercowo-naczyniowa i płucna, proces nowotworowy lub zapalny, choroby krwi, cukrzyca i uczulenie na miód.
Woda miodowa
W celu czerpania z dobroczynnego działania miodu na skórę, kolejną alternatywą, jaką prezentuje literatura, jest woda miodowa. Do jednej szklanki ciepłej wody, dodajemy łyżeczkę miodu, a następnie dokładnie mieszamy. Tak przygotowanym roztworem miodowym przemywamy na noc twarz przez 5-7 min., a następnie spłukujemy ciepłą wodą bez dodatku mydła.
Wanna Kleopatry
Kolejnym doskonałym sposobem na domowe SPA jest tzw. kąpiel Kleopatry. Aby ją przygotować, należy przygotować 1l mleka, w którym rozpuszczamy 200 g miodu, całość wlewamy do wanny i zażywamy kąpieli. Aby wzmocnić jeszcze efekt kąpieli, można wcierać w skórę wodę do kąpieli, ma to na celu usunięcie złuszczonego naskórka. Pa zakończeniu kąpieli wskazane jest, aby opłukać ciało ciepłą wodą.
Miodowy masaż
Niezwykle odżywczy, regenerujący i detoksykacyjny dla organizmu jest masaż ciepłym miodem. Pobudza on krążenie płynów ustrojowych, oczyszcza pory. Wpływa na usunięcie tkanki tłuszczowej, cellulitu oraz spłyca rozstępy. Masaż twarzy redukuje przebarwienia, popękane naczynka krwionośne, zmarszczki i cienie pod oczami. Masaż poszczególnych części ciała zaleca się, aby trwał 10-15 min, a całego ciała, nie dłużej niż godzinę. Zaczynamy od prawej strony, następnie przechodzimy do lewej. Po wykonaniu masażu miód należy zmyć ciepłą wodą, a skórę posmarować kremem nawilżającym. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli miodowy masaż będzie powtarzany cyklicznie. Literatura podaje, że najlepszy efekt uzyska się, jeśli masaż powtarza się w cyklach 12-15 zabiegów dziennie. Skóra staje się gładka i elastyczna.
Zakończenie
W dzisiejszych czasach, wskutek wzrostu świadomości konsumentów, produkty pochodzenia naturalnego stały się coraz bardziej popularne a nawet wręcz pożądane. Bycie „eko” to nie tylko naturalne produkty żywnościowe, ale modne stają się również kosmetyki do pielęgnacji ciała. Powstający nurt jest jak najbardziej korzystny. A domowy, miodowy salon piękności możemy potraktować jako przyjemny luksus i relaksujący odpoczynek w domowym zaciszu. I oby wpisał się jako cotygodniowy rytuał pięknego, pachnącego miodem i naturą, czasu dla siebie, jakiego każda kobieta potrzebuje dla pielęgnowania swojej urody.
Bibliografia:
- Alam F, Islam MA, Gan SH i wsp. Honey: a potential therapeutic agent for managing diabetic wounds. Evid Based Complement Alternat Med 2014; 2014:169130.
- Czarkowska I., Miód – odżywia, pielęgnuje, leczy. Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2012.
- Mrowiec J., Cud miód, Wydawnictwo Foksal, Warszawa 2014, s. 46.
- Tran DNT, Nguyen HT. An exploration of parameters of the fermentation process of honey riched in gluconic acid – orientem in cosmetics applications. Int J Pharm Sci Invent 2017; 6(4):17-24.
- Topham J. Why do some cavity wounds treated with honey or su gar paste heal without scarring? J Wound Care 2002; 11(2):53-5.
- Vijaya KK, Nishteswar K. Wound healing activity of honey: A pilot study. Ayu 2012; 33:374-7.
- Obraz wyróżniający: Obraz ExplorerBob z Pixabay
Źródło internetowe: