Miód faceliowy lepszy od lipowego?
Czajnik właśnie gwiżdże. Na talerzyku kanapka z twarogiem. Jeszcze brakuje herbaty! I za chwilę suszone liście ziół wesoło zatańczą we wrzątku. A w prześlicznym słoiczku złocisty, lekko kwaskowaty, pachnący kwitami miód faceliowy. I już w kuchni zapachnie znów wiosną i wesoło uwijającymi się na kwiatach pszczołami.
Miód faceliowy to mój ulubiony miód. Lubię go nazywać miodem do zadań specjalnych. I choć swoją popularnością przegrywa w wielu Polskich domach z miodem lipowym czy wielokwiatowym, jednak pod względem swoich właściwości, zdecydowanie nad nimi króluje.
Facelia błękitna – niekwestionowana królowa
Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia Benth.) jest ulubienicą pszczelarzy i owadów zapylających. Nazwana została królową roślin miododajnych, ponieważ jej wydajność miodowa na dobrych glebach może sięgać nawet 400 kg/ha. Jest rośliną jednoroczną z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), podrodziny faceliowatych (Hydrophylloideae). Nie jest rodzimym gatunkiem – wywodzi się z Kalifornii i Teksasu. Pszczelarze wysiewają ją bardzo chętnie ze względu na doskonałą bazę pożytkową dla pszczół, jak również, by dostarczyć bardzo zdrowego miodu faceliowego konsumentom.
Miód faceliowy – jaki jest?
Miód faceliowy jest zaliczany do miodów nektarowych, czyli pochodzących z nektaru wydzielanego przez nektarniki facelii błękitnej. Jest zaliczany do miodów jasnych, o żółtej barwie, niekiedy z lekkim zielonkawym lub czerwonym odcieniem. Ma bardzo delikatny, a zarazem wyrazisty smak dzięki lekko wyczuwalnej kwaskowości. Smakosze wyczuwają w nim delikatną nutę cytrusową z urzekającym kwiatowym aromatem, jakie zawdzięcza pięknym, błękitnym kwiatom facelii.
Krystalizuje – ale dlaczego?
Tak jak wszystkie miody, pochodzące z polskich pasiek, również miód faceliowy ulega krystalizacji i to względnie szybkiej – około miesiąca od odwirowania z ramek. I jest to w pełni naturalny proces, świadczący jedynie o autentyczności miodu. Stanowi to dowód, że nie zostało on „wzbogacony” o środki konserwujące, czy też „zabiegi”, które hamowałyby to naturalne zjawisko. Wraz z procesem krystalizacji, czyli zmianą stanu skupienia z ciekłego na stały, nie ulegają zmianie żadne właściwości odżywcze miodu. Jest on nadal pełnowartościowy z całym swoim bogactwem właściwości leczniczych. Zmianie może ulec jedynie jego kolor i ze złocistego, może stać się bursztynowy.
Dla kogo miód faceliowy?
Miód faceliowy, dzięki dużej zawartości łatwo przyswajalnych cukrów prostych – fruktozy i glukozy, jest wspaniałym zastrzykiem energii dla pracujących zarówno fizycznie jak i umysłowo. Polecany jest zarówno dzieciom, jako wartościowe źródło energii, by mogły sprawnie podołać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą szkoła i ich dynamicznie rozwijający się potencjał intelektualny, jak i sportowcom, którzy potrzebują szybkiej dawki łatwo przyswajalnej energii, by sprostać treningom i sportowym wyzwaniom. Jako doskonałe źródło energii, wspomaga proces leczenia i rekonwalescencji po przebytych chorobach, np. przeziębieniu, grypie. Ponadto:
- obniża toksyczne działanie niektórych używek ( herbaty, kawy, alkoholu, nikotyny),
- pomaga przy leczeniu przeziębienia, chorób górnych dróg oddechowych, jak również przy leczeniu astmy oskrzelowej,
- dzięki temu, że jest lekkostrawny, polecony jest przy dietach lekkostrawnych, usprawnia proces trawienia,
- wykorzystywany pomocniczo przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Ciekawy? – to łap!
Ci „śmiałkowie”, którzy zdecydowali się, by sięgnąć po miód faceliowy, często określają go mianem bestselleru. A miodowi koneserzy delektują swoje podniebienia tym szlachetnym i wyjątkowym miodem. Urzekł on swoim smakiem już niejednego i chętnie się po niego ponownie sięga. Cud, miód i zdrowa słodkość w brzuchu. Ciekawy? Zapraszamy!
Galeria z podwórka Rodziny Ebertowskich
Bibliografia:
- Basista K., Właściwości biologiczne i prozdrowotne miodu oraz jego zastosowanie jako zdrowa żywność, Gazeta Farmaceutyczna. 1230-9923. Vol. 22, nr 3 (2013), s. 26-28.
- Godlewska M., Świsłocka R., Fizykochemiczne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości miodów z rejonu Podlasia, Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2015, 2, 347-352.
- Pruszyński G., Mrówczyński M., Metodyka integrowanej ochrony facelii błękitnej dla producentów. Instytut Ochrony Roślin. Państwowy Instytut Badawczy, Poznań 2015 r.
- Podbielkowski Z., Rośliny użytkowe, Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, 1992.
- Stanek, N.; Teper, D.; Kafarski, P.; Jasicka-Misiak, I. Authentication of phacelia honeys (Phacelia tanacetifolia) based on a combination of HPLC and HPTLC analyses as well as spectrophotometric measurements. LWT 2019, 107, s. 199–207.
- Śliwińska A., Bazylak G., Wstępna ocena, jakości miodów pszczelich na podstawie wybranych parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2011, 44, 3, 784-791.
- Tichonow A. I., Bondarenko L. A., Jarnych T. G., Szpyczak O. S., Kowal W. M., Skrypnik–Tichonow R. I., Miód naturalny w medycynie i farmacji, wyd. Sądecki Bartnik, Stróże 2017 r.
Źródło internetowe:
https://www.pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/218-pasieka-6-2021/3264-10-miod-faceliowy-pod-lupa