Pszczeli blog

o miodzie
pszczołach
i pszczelarstwie
Poprzedni
Następny

Miód faceliowy lepszy od lipowego?

Miód faceliowy lepszy od lipowego?Czajnik właśnie gwiżdże. Na talerzyku kanapka z twarogiem. Jeszcze brakuje herbaty! I za chwilę suszone liście ziół wesoło zatańczą we wrzątku. A w prześlicznym słoiczku złocisty, lekko kwaskowaty, pachnący kwitami miód faceliowy. I już w kuchni zapachnie znów wiosną i wesoło uwijającymi się na kwiatach pszczołami.
Miód faceliowy to mój ulubiony miód. Lubię go nazywać miodem do zadań specjalnych. I choć swoją popularnością przegrywa w wielu Polskich domach z miodem lipowym czy wielokwiatowym, jednak pod względem swoich właściwości, zdecydowanie nad nimi króluje.Facelia błękitna – niekwestionowana królowa

Fot. 1. Łan facelii błękitnej (Phacelia tanacetifolia Benth.). Źródło: pszczeli.blog

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia Benth.) jest ulubienicą pszczelarzy i owadów zapylających. Nazwana została królową roślin miododajnych, ponieważ jej wydajność miodowa na dobrych glebach może sięgać nawet 400 kg/ha. Jest rośliną jednoroczną z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), podrodziny faceliowatych (Hydrophylloideae). Nie jest rodzimym gatunkiem – wywodzi się z Kalifornii i Teksasu. Pszczelarze wysiewają ją bardzo chętnie ze względu na doskonałą bazę pożytkową dla pszczół, jak również, by dostarczyć bardzo zdrowego miodu faceliowego konsumentom.Miód faceliowy – jaki jest?

Miód faceliowy jest zaliczany do miodów nektarowych, czyli pochodzących z nektaru wydzielanego przez nektarniki facelii błękitnej. Jest zaliczany do miodów jasnych, o żółtej barwie, niekiedy z lekkim zielonkawym lub czerwonym odcieniem. Ma bardzo delikatny, a zarazem wyrazisty smak dzięki lekko wyczuwalnej kwaskowości. Smakosze wyczuwają w nim delikatną nutę cytrusową z urzekającym kwiatowym aromatem, jakie zawdzięcza pięknym, błękitnym kwiatom facelii.Krystalizuje – ale dlaczego?

Fot 2. Skrystalizowany miód faceliowy. Źródło: pszczeli.blog

Tak jak wszystkie miody, pochodzące z polskich pasiek, również miód faceliowy ulega krystalizacji i to względnie szybkiej – około miesiąca od odwirowania z ramek. I jest to w pełni naturalny proces, świadczący jedynie o autentyczności miodu. Stanowi to dowód, że nie zostało on „wzbogacony” o środki konserwujące, czy też „zabiegi”, które hamowałyby to naturalne zjawisko. Wraz z procesem krystalizacji, czyli zmianą stanu skupienia z ciekłego na stały, nie ulegają zmianie żadne właściwości odżywcze miodu. Jest on nadal pełnowartościowy z całym swoim bogactwem właściwości leczniczych. Zmianie może ulec jedynie jego kolor i ze złocistego, może stać się bursztynowy.Dla kogo miód faceliowy?

Miód faceliowy, dzięki dużej zawartości łatwo przyswajalnych cukrów prostych – fruktozy i glukozy, jest wspaniałym zastrzykiem energii dla pracujących zarówno fizycznie jak i umysłowo. Polecany jest zarówno dzieciom, jako wartościowe źródło energii, by mogły sprawnie podołać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą szkoła i ich dynamicznie rozwijający się potencjał intelektualny, jak i sportowcom, którzy potrzebują szybkiej dawki łatwo przyswajalnej energii, by sprostać treningom i sportowym wyzwaniom. Jako doskonałe źródło energii, wspomaga proces leczenia i rekonwalescencji po przebytych chorobach, np. przeziębieniu, grypie.  Ponadto:

 • obniża toksyczne działanie niektórych używek ( herbaty, kawy, alkoholu, nikotyny),
 • pomaga przy leczeniu przeziębienia, chorób górnych dróg oddechowych, jak również przy leczeniu astmy oskrzelowej,
 • dzięki temu, że jest lekkostrawny, polecony jest przy dietach lekkostrawnych, usprawnia proces trawienia,
 • wykorzystywany pomocniczo przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.


Ciekawy? – to łap!

Ci „śmiałkowie”, którzy zdecydowali się, by sięgnąć po miód faceliowy, często określają go mianem bestselleru. A miodowi koneserzy delektują swoje podniebienia tym szlachetnym i wyjątkowym miodem. Urzekł on swoim smakiem już niejednego i chętnie się po niego ponownie sięga. Cud, miód i zdrowa słodkość w brzuchu. Ciekawy? Zapraszamy!Galeria z podwórka Rodziny Ebertowskich

Poprzedni
Następny
Bibliografia:
 1. Basista K., Właściwości biologiczne i prozdrowotne miodu oraz jego zastosowanie jako zdrowa żywność, Gazeta Farmaceutyczna. 1230-9923. Vol. 22, nr 3 (2013), s. 26-28.
 2. Godlewska M., Świsłocka R., Fizykochemiczne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości miodów z rejonu Podlasia, Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2015, 2, 347-352.
 3. Pruszyński G., Mrówczyński M., Metodyka integrowanej ochrony facelii błękitnej dla producentów. Instytut Ochrony Roślin. Państwowy Instytut Badawczy, Poznań 2015 r.
 4. Podbielkowski Z., Rośliny użytkowe, Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, 1992.
 5. Stanek, N.; Teper, D.; Kafarski, P.; Jasicka-Misiak, I. Authentication of phacelia honeys (Phacelia tanacetifolia) based on a combination of HPLC and HPTLC analyses as well as spectrophotometric measurements. LWT 2019, 107, s. 199–207.
 6. Śliwińska A., Bazylak G., Wstępna ocena, jakości miodów pszczelich na podstawie wybranych parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2011, 44, 3, 784-791.
 7. Tichonow A. I., Bondarenko L. A., Jarnych T. G., Szpyczak O. S., Kowal W. M., Skrypnik–Tichonow R. I.,  Miód naturalny w medycynie i farmacji, wyd. Sądecki Bartnik, Stróże 2017 r.

 Źródło internetowe: 

https://www.pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/218-pasieka-6-2021/3264-10-miod-faceliowy-pod-lupa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.