Głęboko w sercu każdego przyrodnika leży troska o zachowanie bioróżnorodności, czyli bogactwa, jakie kryje się w mnogości i zróżnicowaniu występujących gatunków. Im jest ich więcej, im bardziej są zróżnicowane, tym większe korzyści płyną dla ekosystemu, ale i dla każdego, kto kocha obserwować, słuchać, patrzeć, doświadczać i podziwiać. Tak jest w przyrodzie. Rodzi się więc pytanie, czemu to miód wielokwiatowy, pochodzący z nektaru „tysiąca kwiatów” jest tak niedoceniany? Co się stało z jego marką? Czemu jego bogactwo nie jest postrzegane jako atut, tylko mankament? Może pora go odczarować?
Skład wielokwiatu, czyli co siedzi w środku
Miód wielokwiatowy kryje w sobie bogactwo, pochodzące z nektaru wielu gatunków roślin porastających różne, często cenne przyrodniczo siedliska, które bezpośrednio sąsiadują z pasieką. Pszczoły oblatują szeroką gamę pożytków miododajnych, przez co skład chemiczny, fizycznych i sensorycznych miodów wielokwiatowych jest bardzo urozmaicony. Podobnie ma się to w przypadku barwy tych miodów, która oscyluje od jasnoherbacianej przez bursztynową do brązowej w różnych odcieniach. Smak, zapach jest również zróżnicowany, ściśle uzależniony od nektaru kwiatów, z których pochodzi. Jak wszystkie miody z polskich pasiek, ulega krystalizacji. Wielokwiaty wczesnowiosenne szybciej, a te późnego lata, wolniej (od kilku tygodni do kilku miesięcy). W miodach wielokwiatowych mogą występować również domieszki spadzi, co nadaje im specyficzny smak i aromat. Mogą zawierać β-karoten (1, 5 do 10 µg/100 g) oraz krzem, wpływając na skórę, włosy, kości, naczynia krwionośne. Znalazły zastosowanie również w żywieniu i dietetyce jako źródło cennych składników energetycznych, odżywczych i regenerujących.
Jeśli przyjrzeć im się dokładniej, to możemy pokusić się o następującą ich charakterystykę:
- Wielokwiat wiosenny – Cechą charakterystyczną miodów wielokwiatowych wiosennych jest duża zawartość łatwo przyswajalnych cukrów prostych, głównie glukozy i fruktozy. To doskonały zastrzyk energii do pracy mięśnia sercowego, przez co miody te znalazły zastosowanie w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych, jak również wspomagają funkcję detoksykacyjną wątroby oraz stymulują właściwości wydzielnicze pęcherzyka żółciowego.
- Wielokwiat pełni lata – Miody te cechują się dużą zawartością enzymów, witamin, biopierwiastków i związków o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Wykazują silniejsze właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dlatego są stosowane profilaktycznie i leczniczo przy grypie, przeziębieniu, jak również chorobach dolnych dróg oddechowych.
Lokalny wielokwiat dla alergików?
Miody wielokwiatowe, zawierające w swoim składzie ziarna pyłku i cząsteczki kurzu, jakie występowały w powietrzu z regionu, z jakiego zostały pozyskane, mogą pełnić funkcję antygenu, który stymuluje organizm do wytwarzania przeciwciał. Stąd też znalazły one zastosowanie przy leczeniu chorób alergicznych dróg oddechowych m.in.: astmy oskrzelowej atopowej czy kataru siennego. Miód, aby został wykorzystany do takiej „terapii leczniczej”, musi spełnić kilka warunków:
- musi być to miód wielokwiatowy, lokalny, najlepiej, aby pochodził z roślin, rosnących w promieniu 10 km od miejsca zamieszkania osoba chorej, która poddaje się takiej kuracji;
- nie powinien być wirowany ani filtrowany, najlepiej, aby był to miód sekcyjny.
Pszczelarzu, odczaruj swój wielokwiat!
Może warto popracować nad poprawą marki miodu wielokwiatowego? Kryje w sobie takie bogactwo, jakie trudno znaleźć w innych miodach. Jest z tysiąca kwiatów i wart jest „tysiące”. Czasem sobie myślę, że cała niedoskonałość oferowanych przez pszczelarzy miodów wielokwiatowych tkwi w tym, że na etykiecie często brakuje tej cennej informacji, jakich roślin nektar wchodzi w skład oferowanego miodu. Byłaby to pokaźna dawka dodatkowej informacji dla klienta. A klient lubi wybór. Kładąc nacisk na jakość naszych miodów prosto z pasieki, otaczamy szczególną troską miody wielokwiatowe, by wypromować i poprawić ich markę. Są tego warte!
Bibliografia
- Hołdera-Kedzia E., Charakterystyka miodu wielokwiatowego, Pszczelarstwo, 9: 6, 2001f.
- Hołderna-Kędzia E., Kędzia B., Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie. Post Fitoter., 22(2): 114-124, 2021.
- Jasicka-Misiak J, Kafarski P. Chemiczne markery miodów odmianowych. Chemik 2014; 4:335-40.
- Jośko J, Gala J. Pszczoły i ich lecznicze produkty. Nowy Sącz 2003.
- Lecewicz W., Miody odmianowe najczęściej występujące w południowej części Lubelszczyzny. Pszczel. Zesz. Nauk., 23: 163-179, 1984.
- Majewska E., Kowalska J., Jeżewska A., Charakterystyka jakości miodów wielokwiatowych z różnych regionów Polski, Bromat. Chem. Toksykol., XLIII, 2010, 3, str. 391 – 397.
- Teper D., Odmiany i pochodzenie miodu na polskim rynku w 2004 roku. Pasieka, 1: 38-40.
- Warakomska Z., Obraz pyłkowy wielokwiatowych miodów Lubelszczyzny. Mat I Ogólnop. Konf. Nauk. Biologia kwitnienia, nektarowania i zapylania roślin, Lublin, 170-177.
Źródło internetowe:
http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/wykaz_publikacji/obszar5/5.2_Opracowanie_1_2014.pdf
http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-3-275.pdf
http://www.czytelniamedyczna.pl/4908,aktywno-antybiotyczna-krajowych-miodlw-odmianowych.html
Dawno nie było żadnego nowego posta, czekamy 🙂