Pszczeli blog

o miodzie
pszczołach
i pszczelarstwie
Poprzedni
Następny

Miód wielokwiatowy – niedoceniany miód z tysiąca kwiatów

Głęboko w sercu każdego przyrodnika leży troska o zachowanie bioróżnorodności, czyli bogactwa, jakie kryje się w mnogości i zróżnicowaniu występujących gatunków. Im jest ich więcej, im bardziej są zróżnicowane, tym większe korzyści płyną dla ekosystemu, ale i dla każdego, kto kocha obserwować, słuchać, patrzeć, doświadczać i podziwiać. Tak jest w przyrodzie.  Rodzi się więc pytanie, czemu to miód wielokwiatowy, pochodzący z nektaru „tysiąca kwiatów” jest tak niedoceniany? Co się stało z jego marką? Czemu jego bogactwo nie jest postrzegane jako atut, tylko mankament? Może pora go odczarować?Skład wielokwiatu, czyli co siedzi w środku

Fot. 1. Łąka kwiatowa. Źródło: Freddie Ramm z Pexels

Miód wielokwiatowy kryje w sobie bogactwo, pochodzące z nektaru wielu gatunków roślin porastających różne, często cenne przyrodniczo siedliska, które bezpośrednio sąsiadują z pasieką. Pszczoły oblatują szeroką gamę pożytków miododajnych, przez co skład chemiczny, fizycznych i sensorycznych miodów wielokwiatowych jest bardzo urozmaicony. Podobnie ma się to w przypadku barwy tych miodów, która oscyluje od jasnoherbacianej przez bursztynową do brązowej w różnych odcieniach. Smak, zapach jest również zróżnicowany, ściśle uzależniony od nektaru kwiatów, z których pochodzi. Jak wszystkie miody z polskich pasiek, ulega krystalizacji. Wielokwiaty wczesnowiosenne szybciej, a te późnego lata, wolniej (od kilku tygodni do kilku miesięcy). W miodach wielokwiatowych mogą występować również domieszki spadzi, co nadaje im specyficzny smak i aromat. Mogą zawierać β-karoten (1, 5 do 10 µg/100 g) oraz krzem, wpływając na skórę, włosy, kości, naczynia krwionośne. Znalazły zastosowanie również w żywieniu i dietetyce jako źródło cennych składników energetycznych, odżywczych i regenerujących.
Jeśli przyjrzeć im się dokładniej, to możemy pokusić się o następującą ich charakterystykę:

 • Wielokwiat wiosenny – Cechą charakterystyczną miodów wielokwiatowych wiosennych jest duża zawartość łatwo przyswajalnych cukrów prostych, głównie glukozy i fruktozy. To doskonały zastrzyk energii do pracy mięśnia sercowego, przez co miody te znalazły zastosowanie w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych, jak również wspomagają funkcję detoksykacyjną wątroby oraz stymulują właściwości wydzielnicze pęcherzyka żółciowego.
 • Wielokwiat pełni lata – Miody te cechują się dużą zawartością enzymów, witamin, biopierwiastków i związków o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Wykazują silniejsze właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dlatego są stosowane profilaktycznie i leczniczo przy grypie, przeziębieniu, jak również chorobach dolnych dróg oddechowych.


Lokalny wielokwiat dla alergików?

Fot. 2. Pszczoła miodna zbierająca nektar. Źródło: pszczeli.blog

Miody wielokwiatowe, zawierające w swoim składzie ziarna pyłku i cząsteczki kurzu, jakie występowały w powietrzu z regionu, z jakiego zostały pozyskane, mogą pełnić funkcję antygenu, który stymuluje organizm do wytwarzania przeciwciał. Stąd też znalazły one zastosowanie przy leczeniu chorób alergicznych dróg oddechowych m.in.: astmy oskrzelowej atopowej czy kataru siennego. Miód, aby został wykorzystany do takiej „terapii leczniczej”, musi spełnić kilka warunków:

 • musi być to miód wielokwiatowy, lokalny, najlepiej, aby pochodził z roślin, rosnących w promieniu 10 km od miejsca zamieszkania osoba chorej, która poddaje się takiej kuracji;
 • nie powinien być wirowany ani filtrowany, najlepiej, aby był to miód sekcyjny.
Jak wygląda taka kuracja? W publikacji państwa E i B. Kędziów możemy przeczytać, że należy ją rozpocząć od podania rano małej dawki miodu ok. 7, 5 g (łyżeczki stołowej), a następnie stopniowo ja zwiększać do ilości równej 15 łyżek stołowych (czyli 300g), a następnie ponownie, stopniowo zmniejszyć ilość pobieranego miodu do wartości początkowej. Profilaktycznie, przed rozpoczęciem pylenia roślin, zaleca się przyjmowanie 2 łyżeczek miodu 2-3 razy w tygodniu. Podobny efekt leczniczy można również uzyskać przez żucie przez 15 min., kilka razy dziennie fragmentów miodu plastrowego lub sekcyjnego. Zalecany okres trwania takiej „kuracji” to 2 tygodnie.
 


Pszczelarzu, odczaruj swój wielokwiat!

Fot. 3. Jest z tysiąca kwiatów i wart jest „tysiące". Źródło: Pixbay

Może warto popracować nad poprawą marki miodu wielokwiatowego? Kryje w sobie takie bogactwo, jakie trudno znaleźć w innych miodach. Jest z tysiąca kwiatów i wart jest „tysiące”. Czasem sobie myślę, że cała niedoskonałość oferowanych przez pszczelarzy miodów wielokwiatowych tkwi w tym, że na etykiecie często brakuje tej cennej informacji, jakich roślin nektar wchodzi w skład oferowanego miodu. Byłaby to pokaźna dawka dodatkowej informacji dla klienta. A klient lubi wybór. Kładąc nacisk na jakość naszych miodów prosto z pasieki, otaczamy szczególną troską miody wielokwiatowe, by wypromować i poprawić ich markę. Są tego warte!Bibliografia
 • Hołdera-Kedzia E., Charakterystyka miodu wielokwiatowego, Pszczelarstwo, 9: 6, 2001f.
 • Hołderna-Kędzia E., Kędzia B., Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie. Post Fitoter., 22(2): 114-124, 2021.
 • Jasicka-Misiak J, Kafarski P. Chemiczne markery miodów odmianowych. Chemik 2014; 4:335-40.
 • Jośko J, Gala J. Pszczoły i ich lecznicze produkty. Nowy Sącz 2003.
 • Lecewicz W., Miody odmianowe najczęściej występujące w południowej części Lubelszczyzny. Pszczel. Zesz. Nauk., 23: 163-179, 1984.
 • Majewska E., Kowalska J., Jeżewska A., Charakterystyka jakości miodów wielokwiatowych z różnych regionów Polski, Bromat. Chem. Toksykol., XLIII, 2010, 3, str. 391 – 397.
 • Teper D., Odmiany i pochodzenie miodu na polskim rynku w 2004 roku. Pasieka, 1: 38-40.
 • Warakomska Z., Obraz pyłkowy wielokwiatowych miodów Lubelszczyzny. Mat I Ogólnop. Konf. Nauk. Biologia kwitnienia, nektarowania i zapylania roślin, Lublin, 170-177.

Źródło internetowe:
http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/wykaz_publikacji/obszar5/5.2_Opracowanie_1_2014.pdf
http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-3-275.pdf
http://www.czytelniamedyczna.pl/4908,aktywno-antybiotyczna-krajowych-miodlw-odmianowych.html

1 thought on “Miód wielokwiatowy – niedoceniany miód z tysiąca kwiatów”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.