Pszczeli blog

o miodzie
pszczołach
i pszczelarstwie
Poprzedni
Następny

Uloterapia – sekret zdrowia i antidotum na depresję

Ul to prototyp misternej i bardzo efektywnej fabryki, która stanowi źródło drogocennych produktów pszczelich wykorzystywanych w apiterapii, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. Stosunkowo niedawno badania naukowe potwierdziły, że również wnętrze ula i żyjąca tam rodzina pszczela oddziałuje bardzo pozytywnie na organizm człowieka. W ten sposób zrodził się młodziutki jeszcze kierunek apiterapii – uloterapia.

Rodzina pszczela a organizm człowieka

Fot.2. Ule brzozowe. Źródło: Jerzy Górecki z Pixabay

Wraz z rozwojem pszczelarstwa człowiek zauważył, że pszczelarze zajmujący się rodzinami pszczelimi, cieszą się niebywałym zdrowiem. Czy to przypadek? Dziś wiemy już, że nie. Wiele badań naukowych potwierdziło, że szereg czynników związanych z funkcjonowaniem rodziny pszczelej ma prozdrowotne i lecznicze działanie na organizm człowieka. Zaliczamy do nich:

1. powietrze z ula – przepełnione jest mieszaniną substancji lotnych w tym feromonów wytwarzanych przez matkę pszczelą, terpen, niższych kwasów, alkoholi aromatycznych i ich estrów. Substancje te przenikają do powietrza ulowego z powstających w ulu produktów (miodu, propolisu, pierzgi) oraz komórek plastra itp.

2. biopole rodziny pszczelej – rodzina pszczela posiada system bioenergoinformacyjny, który w ulu ma kształt stref energii, wzajemnie się nakładających. Wyróżniamy 7 takich stref, cztery z nich znajdują się wewnątrz ula, tj.:

   • biopole matki pszczelej jest najsilniejsze i umiejscowione jest centralnie
   • biopole czerwiu pszczelego
   • biopole pszczół robotnic
   • biopole ramek z miodem
Fot.3. Pszczoły na wlotku. Źródło: Kasjan Farbisz z Pixabay

oraz 3 strefy energii, które to znajdują się na zewnątrz ula i obejmują obszar o promieniu 5 km od ula. Stwierdzono dobroczynne oddziaływanie silnego biopola rodziny pszczelej na organizm chorego człowieka, który posiada słabe biopole. Przebywanie chorego w pobliżu rodziny pszczelej działa na niego prozdrowotnie. Jego organizm ulega odnowie biologicznej, zdrowieje, a jego biopole rośnie kosztem zmniejszenia się biopola rodziny pszczelej. Ta wzajemna korelacja, „wysysanie” bioenergii z rodziny pszczelej, nie są obojętne dla jej prawidłowego rozwoju, mogą prowadzić nawet do jej zaburzenia.

3. mikrowibracje ruchu skrzydełek pszczół znajdujących się w przestrzeni ula tzw. biowibracje – udowodnione, że amplituda drgań powstała w wyniku pracy skrzydełek pszczół, pokrywa się z amplitudą drgań organizmu człowieka. Biowibracje pomagają przy leczeniu wielu chorób dorosłych i dzieci.

4. ciepło wytwarzane przez pszczoły w ulu – ciepło w okolicy czerwiu pszczelego wynosi 32-35oC. Ciepło rodziny pszczelej wspomaga leczeniu chorób u dzieci.

5. efekt akustyczny, czyli szum poruszanych skrzydełek pszczół zarówno w ulu jak i pracujących na pożytku – badania dowodzą, że dźwięki te działają wyciszająco i uspokajająco. Stanowią naturalne antidotum na depresję, a nawet ułatwiają zasypianie.

Fot 4. Pszczoły uwijające się na ramkach.
Źródło RPN z Pixabay

6. efekt psychoemocjonalny, czyli odczucie człowieka przebywającego w sąsiedztwie pszczół – interesujące są dokonane spostrzeżenia, że obserwacje pracujących pszczół i widok uli stymulują ludzki mózg do wydzielania endorfiny, co niesie ze sobą poprawę samopoczucia oraz przekonanie o życiu w zgodzie z przyrodą, a zatem zdrowo.

Apidomki

Jedną z metod wykorzystania dobrodziejstw, jakie pochodzą ze środowiska ula i rodziny pszczelej są tzw. apidomki, czyli domki z pszczołami. Apidomek to drewniane, małe, szczelne pomieszczenie z wbudowanymi ulami (od 2 do 10), które mają skierowane na zewnątrz wylotki dla pszczół.

Fot. 5. Domek do uloterapii , tzw. apidomek.
Źródło: .https://www.spchn.lbl.pl

W środku znajdują się drewniane leżaki, zamontowane bezpośrednio na ulach tak, by ule te nie miały daszków. Pokryte są od góry drobną siatką zabezpieczającą przed dostaniem się pszczół do wnętrza pomieszczenia, w którym
odbywa się uloterapia. Siatka ta ponadto zapewnia swobodną oscylację powietrza z wnętrza ula do wnętrza apidomku. Dzięki temu można chłonąć zmysłami całą aurę i atmosferę, jaka ma miejsce w przepełnionym pszczołami ulu.

Fot. 6. Drewniane leżaki wewnątrz domku do uloterapii. Źródło: https://tiny.pl/7n5t8

Dystans pomiędzy ciałem człowieka znajdującym się na leżance a pszczołami oscyluje w granicy 15 cm . Tak przemyślana konstrukcja domków do apiterapii sprawia, że pszczoły mogą spokojnie wykonywać swoją pracę w ulu, a człowiek może napawać się kojącym i leczniczym działaniem atmosfery ula, chłonąc woń powietrza ulowego. Uloterapię w apidomkach można wykonywać wyłącznie w sezonie pasiecznym, co pokrywa się z aktywnością pszczół (maj-wrzesień).

Jak działa uloterapia?

Badania kliniczne jak i obserwacje laboratoryjne dostarczają źródła wiedzy co do zakresu pozytywnego oddziaływania uloterapii na organizm. W literaturze naukowej czytamy, że wpływa ona m.in. na:

⦁ układ sercowo – naczyniowy poprzez stabilizację krążenia obwodowego i mózgowego,
⦁ niweluje zmęczenie fizyczne i psychiczne, działając odprężająco na organizm,
⦁ wpływa na podwyższenie wydajności pracy,
⦁ działa pozytywnie na funkcje poznawcze organizmu: uczenie się, koncentrację, pamięć,
⦁ u dzieci podwyższa skuteczność procesów wychowawczych, działa stymulująco na rozwój fizyczny, nerwowy, psychiczny i płciowy,
⦁ usprawnia procesy metaboliczne,
⦁ wzrost odporności immunologicznej, fizycznej i psychicznej,
⦁ przyczynia się do odnowy tkanek.

Uloterapia wykorzystywana jest również w leczeniu wielu chorób i zaburzeń, np.:

Fot.7. Pszczoła miodna na facelii.
Źródło: Justyna Cywko – archiwum własne.

⦁ zaburzenia sercowo-naczyniowe,
⦁ choroby nerwowo-psychiczne,
⦁ otyłość,
⦁ cukrzyca,
⦁ choroby tarczycy,
⦁ astma oskrzelowa,
⦁ zapalenie zatok, jamy ustnej, gardła, oskrzeli itp.

Jak przygotować się na zabieg uloterapii?

Jak pisaliśmy, cały domek do uloterapii jest wykonany z materiałów naturalnych. Wskazane jest również, aby osoby poddające się temu zabiegowi, były lekko ubrane, najlepiej w ubranie z tkanin naturalnych np. bawełna. Aby nie rozpraszać biopola pszczół, przed
przystąpieniem do zabiegu należy zdjąć wszystkie ozdoby, a w szczególności przedmioty metalowe : obrączka, zegarek, łańcuszek, kolczyki.
Woda jest znakomitym przewodnikiem energii, dlatego pacjenci poddający się uloterapii powinni pić dużo wody niegazowanej. Wskazane jest również spożywanie produktów pszczelich oraz wyeliminowanie z diety produktów genetycznie modyfikowanych.

Czerwone światło dla uloterapii

Jak w wielu sytuacjach, podobnie i tym razem, uloterapia bezwzględnie nie powinna być stosowana w następujących przypadkach:
⦁ uczulenie na produkty pszczele,
⦁ nowotwory, szczególnie złośliwe,
⦁ gruźlica płuc,
⦁ metalowe elementy wewnątrz organizmu np. rozrusznik serca, sztuczne stawy itp.

Względne przeciwwskazania to m.in:
⦁ choroby zakaźne,
⦁ zaawansowana miażdżyca naczyń krwionośnych,
⦁ złogi mineralne w woreczku żółciowym i nerkach.

Osoby mające wątpliwości co do skorzystania z zabiegów uloterapii powinny skonsultować to ze swoim lekarzem, gdyż po pierwsze, to nie szkodzić.

Dociekliwych i tych, którzy chcą zgłębić opisane przez nas powyżej zagadnienie, odsyłam do literatury źródłowej.

Bibliografia:
Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., 2017. Mniej znane produkty pszczele. Wydawnictwo Sądecki Bartnik.

Zdjęcie tytułowe  – Bernadetta Ebertowska – archiwum własne.

2 thoughts on “Uloterapia – sekret zdrowia i antidotum na depresję”

 1. Pingback: Osyp pszczeli – zakopać czy się nim leczyć? · Pszczeli blog

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.