Pszczeli blog

o miodzie
pszczołach
i pszczelarstwie
Poprzedni
Następny

Wybrane produkty pszczele w diecie seniorów.

„Można mieć 30 lat i czuć się jak czerstwy chleb,
ale można też mieć 80 lat i oddychać pełną piersią.”

Artur Stojko

Fot. 1. Wiek to tylko liczby. Źródło: pasja1000 z Pixabay

Marzeniem każdego z nas jest żyć pełnią życia, niezależnie od wieku wyznaczanego przez karty kalendarza. I choć z każdą kolejną przeżytą wiosną nabieramy coraz więcej życiowego doświadczenia, najchętniej chcielibyśmy zatrzymać pędzący czas, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem ciała, młodym wyglądem i hartem ducha. Każdy etap życia niesie za sobą olbrzymi potencjał, pomimo zmieniających się priorytetów. Z wielkim podziwem obserwuję starszych ludzi, którzy mają w sobie ogień i pasję do życia. Aktywnych towarzysko, angażujących się społecznie, eleganckich, nieustannie zdobywających nowe umiejętności, aktywnych fizycznie. Wiek to tylko liczby. A młody duch ukryty jest zdecydowanie głębiej, niż na pierwszy rzut oka ocenić może przechodzień.

Miód jak eliksir młodości?

Fot. 2. Efektem upływu czasu jest zachodzący proces starzenia się organizmu. Źródło: Bernadetta Ebertowska – archiwum własne.

Miód dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom jest szczególnie polecany dla osób w starszym wieku. Efektem upływu czasu jest zachodzący proces starzenia się organizmu, który niesie ze sobą spadek aktywności tkanki łącznej, problemy ze strony układu moczowego, obniżenie detoksykacyjnej działalności wątroby. Organizm osób starszych jest również bardziej podatny na infekcje i zakażenia. Głównym powodem pojawiania się tych dolegliwości jest spadek poziomu witamin, biopierwiastków, aminokwasów. Badania wykazały, że miód, za sprawą swojego składu chemicznego, zarówno łagodzi jak i usuwa opisane powyżej dolegliwości. Kolejną dolegliwości, uciążliwą dla osób wchodzących w jesień życia, jest demencja. Badania pokazują, że miód wraz z ekstraktem z propolisu to naturalne antidotum na zaburzenia pamięci i aktywność intelektualną.

Dawkowanie miodu

Fot. 3. Szklanka płynu o temperaturze nie wyższej niż 50st.C, to optimum do rozpuszczenia w nim łyżeczki miodu. Źródło: congerdesign z Pixabay

Zagłębiając się w informacje zawarte w literaturze, spotkać możemy się z zalecaną, dwojaką metodą spożywania miodu, pełniącego funkcje lecznicze jak i zapobiegawcze. W publikacjach profesora Bogdana Kędzi czytamy, że zalecane jest, aby osoby po 70 roku życia spożywały miód w ilości 1-2 łyżki stołowe/dzień, co stanowi około 20-40 g. Autor zaleca, aby był on wcześniej rozpuszczony w szklance ciepłego płynu o temperaturze nieprzekraczającej 50 stopni Celsjusza. Temperatura płynu przed dodaniem miodu jest o tyle ważna, że wysoka doprowadza do inaktywacji enzymu – oksydazy glukozy, który naturalnie występuje w miodzie. Oksydaza glukozy odpowiada za aktywność antybiotyczną miodu. Jeśli natomiast prześledzimy ostatnie wystąpienia profesora Artura Stojko, to zaleca on, aby miód był podawany w odpowiedniej ilości na czczo. Należy go przyjmować do ust, powoli ssać i połykać. Sugerowany przez autora sposób przyjmowania miodu sprawia, że ma on silne właściwości detoksykacyjne i antybakteryjne.

Odmładzający pyłek kwiatowy?

Fot. 4. Pyłek kwiatowy. Źródło: congerdesign z Pixabay

Pyłek kwiatowy jest niezwykle cennym suplementem diety, który wpływa pozytywnie na łagodzenie stanów przemęczenia organizmu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Przyjmowanie go regularnie i długotrwale jest szczególnie efektywne w przypadku seniorów, ponieważ jest remedium na depresje, a także stany nerwicowe wywołane obniżeniem energii życiowej. Badania naukowo dowodzą, że podawanie osobom po 80 roku życia pyłku kwiatowego spowodowało zanik brązowego barwnika lipofuscyny, który jest objawem zachodzącego procesu starzenia organizmu. Działa więc odmładzająco na komórki serca, mózgu, wątroby, nadnercza, gdzie występują lipofuscyny. Zalecana dzienna dawka pyłku kwiatowego dla osób dorosłych przy przyjmowaniu leczniczo to 20-40 g, czyli 3-5 łyżeczek stołowych aplikowane 3 x dziennie, tuż przed posiłkiem. Przy suplementacji jest to dawka nieco mniejsza niż przy zastosowaniu leczniczym.

Seniorze, wylecz się mleczkiem pszczelim.

Fot.5. Mleczko pszczele działa zapobiegawczo na występowanie wielu schorzeń u osób w podeszłym wieku. Źródło: pasja1000 z Pixabay

Szczególnie korzystnym produktem pszczelim, o działaniach zapobiegawczych występowaniu wielu schorzeń u osób w podeszłym wieku jest mleczko pszczele. Ma bardzo szerokie spektrum oddziaływania na organizm ludzi starszych, podawane jest jako lekarstwo przy schorzeniach:

  • układu kostnego – osteoporoza, złamania,
  • układu pokarmowego – upośledzenie trawienia i wchłaniania, zaparcia, niedożywienie, ale i otyłość,
  • układu krwionośnego – zaburzenia krążenia wieńcowego, mózgowego podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, schorzenia miażdżycowe naczyń kończyn dolnych, normowanie poziomu glukozy we krwi,
  • układu nerwowego – powstałych na skutek obniżenia energii życiowej,
  • narządów zmysłu – poprawia sprawności słuchu i wzroku.

Zaleca się, aby przyjmować mleczko pszczele w świeżej formie przez osoby dorosłe w ilości 500 mg/dziennie, wówczas wykazuje działanie terapeutyczne. Jako suplement diety dawkowanie wynosi 150 mg/dziennie (około 70% dawki terapeutycznej).

Cyk, cyk, cyk…

Fot. 6. Szlakiem mazurskich jezior. Źródło: Bernadetta Ebertowska – archiwum własne.

Krok za krokiem, minuta za minutą płynie czas. Wczoraj jeszcze dzieci, dziś młodzieńcy, a jutro……. staruszkowie. Ale pomimo kolejnych wyrwanych kartek z kalendarza, nigdy nie gaśnie w nich pasja do życia. Klub seniora, spotkania chóru, kurs komputerowy, a może rejs po mazurskich jeziorach? Aktywni ciałem, duchem i umysłem. Nieczerstwi jak chleb młodziaszkowie, lecz dojrzali, pełni energii życia seniorzy.

Bibliografia:

 • Hołderna-Kędzia E., Kędzia B.: Znaczenie miodu w żywieniu. Cz. II. Przydatność miodu w różnych grupach wiekowych człowieka. Pszczelarstwo 1996, Nr 11, 6.
 • Jezierska A.: Miód nie tylko dla łakomczuchów. Wiad. Ziel. 1994, Nr 5, 21.
 • Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Produkty pszczół w terapii. Zagadnienia wybrane. Wyd. Fundacji Humana Divinis, Toruń 2005, 83.
 • Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Apiterapia. Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi. Wydawnictwo-SBM.pl. 2020.
 • Kędzia B., Wpływ miodu na przemiany metaboliczne zdrowych ludzi. Postępy Fitoterapii 3/2006.
 • Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Produkty pszczele w żywieniu i suplementacji diety. Postępy Fitoterapii 4/2006, s. 213-222.
 • Roszkowski W. Żywienie osób starszych. [w:] Hasik J, Gawęcki J (red). Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, Warszawa 2000: 86-94.
 • Szczęsna T., Rybak-Chmielewska H., Chmielewski W.: Pyłek kwiatowy (obnóża) – naturalna odżywka i surowiec farmaceutyczny. Wyd. Oddz. ISK, Skierniewice 1999, 37.
  Źródło internetowe:
  https://magazynplace.pl/miodosc/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.