Pszczeli blog

o miodzie
pszczołach
i pszczelarstwie
Poprzedni
Następny

Czy miód wpływa na poprawę osiągnięć sportowców?

O prozdrowotnych właściwościach miodu można by pisać poematy i opasłe tomy. Niemalże każdy niezależnie od wieku, płci, wykonywanej pracy, aktywności fizycznej po wyczynowców i sportowców powinien sięgać po produkty pszczele. Udział miodu, pyłku w diecie to nie tylko inwestycja we własne zdrowie, ale i wyrabiane w sobie dobrych nawyków i życie wpisane w rytm natury. To właśnie energetyczne i odżywcze właściwości miodu sprawiają, że jest on szczególnie ceniony przez sportowców, dla których szybka regeneracja organizmu po wzmożonym wysiłku jest bardzo istotna, jest bowiem kluczem do ich sukcesów.

Dlaczego akurat miód?

Fot 1. Miód najszybciej jest w stanie uzupełnić deficyt energetyczny, jaki powstaje w organizmie w wyniku wytężonego wysiłku. Źródło:   Mirko Zax z Pixabay

Naukowcy wykazali, że spośród wszystkich produktów naturalnych, miód najszybciej jest w stanie uzupełnić deficyt energetyczny, jaki powstaje w organizmie w wyniku wytężonego wysiłku. Efektem tego jest bardzo szybkie niwelowanie i eliminowanie stanu obniżonej zdolności do pracy. Miód bardzo szybko podnosi poziom glukozy we krwi, co zapewnia odpowiedni poziom energii, niezbędnej do pracy. Co więcej, regularne przyjmowanie miodu, przez miesiąc w ilości 1 g/kg masy ciała każdego dnia, prowadzi do wzrostu fizycznej zdolności do pracy aż o 14%, a proporcjonalne wydłużenie okresu jego przyjmowania, przekłada się na jeszcze korzystniejsze wyniki.

Miód a efektywność

Fot. 2. Po zastosowaniu miodu, efektowność zawodników oceniono na 48%. Źródło:  djimenezhdez z Pixabay

W licznych publikacjach naukowych znajdują się informacje o przewadze miodu nad innymi produktami spożywczymi, jakie znajdują się w diecie sportowców. W rankingu produktów, które szybko dostarczają dużej ilości energii, niepociągających za sobą skutków ubocznym, tj np. dolegliwości trawiennych, w skali 1-10, miód otrzymał 9 punktów. Dla porównania glukoza zyskała 7,5 pkt. , cukier buraczany czyli sacharoza 4,5 pkt. Nie mniej ważna jest również efektywność zawodników. Co ciekawe, prowadzono w badaniach ocenę efektywności sportowców, po podaniu im miodu, fruktozy, sacharozy i glukozy. Stwierdzono, że po zastosowaniu miodu, efektowność zawodników oceniono na 48%, a po zastosowaniu pozostałych objętych badaniem substratów energetycznych, wzrost efektywności był niski ok. 20%.

Dawkowanie miodu przez sportowców

Fot. 3. 2 łyżki na pół godziny przed meczem Źródło: Phillip Kofler z Pixabay

Tak jak w przypadku dzieci czy seniorów, o których pisaliśmy w poprzednich naszych artykułach, tak również i w odniesieniu do sportowców podane są konkretne wytyczne co do ilości, czasu i sposobu przyjmowania miodu, aby jak najlepiej wykorzystać jego właściwości. Z literatury zaczerpnąć możemy informację, że wskazane jest, aby w okresie wzmożonej aktywności sportowej zawodnicy przyjmowali 12-16 łyżek stołowych miodu zarówno w czasie posiłków, jak również bezpośrednio przed zaśnięciem. Ten sposób dawkowania zapewni około 240-320 g miodu w ciągu dnia. W celu szybkiej regeneracji i odbudowania wydatkowanej energii w trakcie zawodów zaleca się spożywanie ok. 40 g miodu czyli 2 łyżek na pół godziny przed zawodami, jak również w przerwach meczów oraz po intensywnym wysiłku. Najważniejsze dla organizmu zawodników jest jednak spożywanie miodu w czasie posiłku – śniadania lub obiadu. Można go podawać jako dodatek do mleka, budyniu, sałatek owocowych, jogurtów, do smarowania pieczywa lub też słodzenia napojów. Naukowcy podają, że przyjmowanie miodu pomiędzy zawodami jak również w przerwach meczów wpływa na podwyższenie efektywności, a także na lepszą tolerancję ponownego wysiłku.

Zakończenie

Fot. 4. Miód wzmacnia potencjał fizyczny i wytrzymałość zawodników. Źródło: Phillip Kofler z Pixabay

Któremu ze sportowców nie zależy na tym, aby po intensywnym wysiłku w trakcie trwania zawodów, szybko uporać się ze zmęczeniem i zregenerować wykorzystane zasoby energii? Miód jest właśnie takim produktem, który wzmacnia potencjał fizyczny i wytrzymałość zawodników. Warto po niego sięgać zarówno w trakcie treningów jak również na zawodach.

Bibliografia:

Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Produkty pszczele w żywieniu i suplementacji diety. Postępy Fitoterapii 4/2006, s. 213-222.

Zdjęcie wyróżniające Źródło: Pexels z Pixabay

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.