Pszczeli blog

o miodzie
pszczołach
i pszczelarstwie
Poprzedni
Następny

Dzieciństwo miodem płynące. Część 2

Dawkowanie miodu dzieciom

Fot. 1. Dawkowanie miodu dzieciom. Źródło: Steve Buissinne z Pixabay

Podawanie miodu jako środek spożywczy, dietetyczny czy też leczniczy wymaga ściśle określonego i racjonalnego dawkowania. Nieco inaczej przedstawia się dawkowanie w celach leczenia konkretnych dolegliwości w stosunku do zalecanej ilości spożycia dziennego w celach profilaktycznych.
Najskuteczniejszą formą przyjmowania miodu jest ssanie powoli w jamie ustnej. Wówczas wszystkie znajdujące się w nim składnik czynne zostają wchłaniane bezpośrednio do krwi i nie przechodzą przez krążenie wrotne wątroby. W przypadku dzieci 1-2 letnich naukowcy zalecają, aby podawać miód rozpuszczony w wodzie lub mleku w ilości 1-2 łyżeczki dziennie. Przy czym jedna łyżeczka to około 7,5 g miodu.

Fot. 2. Świeżo odwirowany plaster miodu w rękach małego łasucha. Źródło: Bernadetta Ebertowska – archiwum własne.

W przypadku dzieci 3-6 letnich proponowana dzienna dawka miodu to 3 łyżeczki/dzień czyli ok. 25 g, u 6-12 latków – 6 łyżeczek czyli 50 g. Natomiast starsze dzieci mogą przyjmować 2-4 łyżki stołowe na dzień, co stanowi 40-80 g. Dla przykładu przy leczeniu zaburzeń nerwowych u dzieci w celu ułatwienia zasypiania i ogólnego uspokojenia należy codziennie przed snem przyjmować 1-2 łyżeczki. Kuracja lecznicza powinna trwać 1-2 miesiące. Następnie po 4-6 tygodniach należy ją powtórzyć.

 

Botulizm u niemowląt

Fot. 3. Na zatrucie laseczkami jadu kiełbasianego są szczególnie narażone dzieci karmione mlekiem sztucznym. Źródło: Madlen Deutschenbaur z Pixabay

Wzbogacenie diety o miód ma wiele walorów, o którym pisaliśmy powyżej. Istnieją jednak pewne ograniczenia w jego spożywaniu. Miód nie powinien być podawany niemowlętom i dzieciom do pierwszego roku życia. Obostrzenie to wynika z możliwości zanieczyszczenia miodu przez zarodniki Clostridium botulinum czyli laseczki jadu kiełbasianego. Do skażenia miodu opisanymi powyżej bakteriami może dojść za pośrednictwem martwej pszczoły i larwy pszczół. Rozwinięcie botulizmu u niemowląt wynika z faktu niedojrzałości flory bakteryjnej, jaka występuje w jelicie oraz niskiego poziomowi produkcji kwasów żółciowych, w efekcie czego ten naturalny mechanizm nie jest w stanie efektywnie powstrzymywać namnażania Clostridium Botulinum. Na zatrucie laseczkami jadu kiełbasianego są szczególnie narażone dzieci karmione mlekiem sztucznym. Ważne jest, że u dorosłego człowieka jelita i zawarta w nich flora bakteryjna jest na tyle rozwinięta, że zjedzenie takiej samej dawki miodu zawierającego przetrwalniki jadu kiełbasianego nie spowoduje inwazji.

Fot. 4. Miód należy wykluczyć ze spożycia u dzieci do pierwszego roku życia. Źródło: Bernadetta Ebertowska – archiwum własne.

Wyjątek od tej reguły stanowią osoby po przebytym intensywny leczeniu antybiotykami lub u których stwierdzono anomalia ze strony układu pokarmowego. Ważne jest, że przetrwalniki Clostridium botulinum mogą ulec dezaktywacji pod wpływem wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych metod przemysłowych. Mimo wszystko miód należy wykluczyć ze spożycia u dzieci do pierwszego roku życia. U starszych dzieci ( powyżej 1 roku życia) nie ma takich przeciwwskazań. Co ciekawe, jak wynika ze statystyk epidemiologicznych zawartych w opracowaniach naukowych, do chwili obecnej (rok 2020) nie stwierdzono żadnego przypadku botulizmu u niemowląt w Polsce. Natomiast krajem, gdzie jest najwięcej przypadków zachorowań, jest USA. Tam zarejestrowano również pierwszy przypadek tej choroby (rok 1976). Botulizm u niemowląt stwierdzono również w innych krajach, m.in.: Japonii, Argentynie, Brazylii, krajach skandynawskich, we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii i na Węgrzech. Informacja ta nie ma na celu uśpić naszą czujność. Obecnie na naszym rynku znajduje się wiele miodu pochodzącego z różnych szerokości geograficznych, również państw, gdzie botulizm u niemowląt został odnotowany. Warto więc zaopatrzyć się w krajowy miód, najlepiej z pewnego źródła.

Alergie pokarmowe

Drugim istotnym przeciwwskazaniem co do spożywania miodu są alergie pokarmowe. Choć jak podają dane naukowe, alergie na miód występują bardzo rzadko. Nie przekraczają one poziomu 0,2% osób zdrowych. Natomiast w przypadku osób z alergiami pokarmowymi uczulenie na miód to zaledwie 2,5%.

Fot. 5. W przypadku osób z alergiami pokarmowymi uczulenie na miód to zaledwie 2,5%. Źródło: Bernadetta Ebertowska – archiwum własne.

Literatura źródłowa podaje, że głównymi alergenami występującymi w miodzie są pyłki kwiatowe z drzew, roślin zielarskich i traw. Uczulać może również białko pszczół w postaci jadu pszczelego, fragmenty ciała pszczół, a także zarodniki grzybów pleśniowych, algi, produkty przemiany materii wytworzone przez owady produkujące spadź. Do najczęstszych objawów uczuleniowych należą zaburzenia dermatologiczne (45% wszystkich przypadków) m.in.: świąd, pokrzywka, obrzęk naczyń krwionośnych i spojówek. Zdecydowanie rzadziej obserwowane są dolegliwości ze strony układu pokarmowego (30% wszystkich przypadków) tj. ból brzucha, biegunka, wymioty. Mogą również wystąpić zaburzenia układu oddechowego (22% wszystkich przypadków) – obrzęk oraz wyciek wydzieliny z nosa, duszności, kaszel. W skrajnych przypadkach ma miejsce natychmiastowa zapaść z utratą przytomności. Dzieje się to w 3% przypadków w stosunku do wszystkich reakcji uczuleniowych na miód. Po wystąpieniu objawów alergicznych przyjmowanie miodu należy natychmiast przerwać.

Miód i dziurawiec na moczenie nocne u dzieci

Fot. 7. Dziurawiec zwyczajny. Źródło: Vasil Stefanov z Pixabay

Śledząc literaturę, można znaleźć informację, że miód może być wykorzystywany jako pomoc w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu u dzieci w czasie snu. Zalecane jest regularne podawanie łyżeczki miodu przed snem. Bardzo pomocny jest również odwar z ziela dziurawca zwyczajnego, osłodzony miodem. Pomaga on w trzymaniu moczu przez dzieci w czasie snu, działa uspokajająco i wzmacniająco. Odwar przygotowujemy w następujący sposób: 2 łyżki wysuszonego i rozdrobnionego dziurawca, zalewamy 0,5 l wrzącej wody. Tak sporządzoną „miksturę” parzymy, trzymając napar na wolnym ogniu, pod przykryciem. Następnie zdejmujemy z ognia, chłodzimy, odcedzamy, uzupełniamy przegotowaną wodą do pierwotnej objętości. Ostatnim etapem jest dodanie miodu, w ilości jednej łyżki stołowej na szklankę. Tak przygotowaną herbatkę należy podać dziecku na pół godziny przed zaśnięciem. Zalecana dawka uzależniona jest od wieku dziecka, tj.:

  • 3-latkom podajemy 1/8 szklanki,
  • 6- latkom podajemy 1/4 szklanki,
  • 12-latkom podajemy 1/2 szklanki.

A na koniec…

Fot. 6. Do zobaczenia. Źródło: Bernadetta Ebertowska -archiwum własne.

Miód to niekwestionowany sprzymierzeniec w trosce o nasze zdrowie. Jest źródłem wielu istotnych dla życia składników, jak również łagodzi i pomaga w usuwaniu wielu dolegliwości trapiących najmłodszych. Na zakończenie warto – ku rozwadze, dla nas dorosłych – warto zacytować słowa Janusza Korczaka: „Dob­ry wycho­waw­ca, który nie wtłacza a wyz­wa­la, nie ciągnie a wzno­si, nie ug­niata a kształtu­je, nie dyk­tu­je a uczy, nie żąda a za­pytu­je – przeżyje wraz z dziećmi wiele nat­chnionych chwil.”

Bibliografia

⦁ Bielec D, Modrzewska R: Zatrucie jadem kiełbasianym dawniej i dziś – aspekty kliniczne. Przegląd Epidemiologiczny 2007; 61: 501-512.
⦁ Chalcarz W.: Miód w żywieniu człowieka. Postępy Fitoterapii 2/2004, s. 91-94.
⦁ Cohen HA, Rozen J, Kristal H i wsp. Effect of honey on nocturnal cough and sleep quality: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. Pediatrics 2012; 130: 465-471.
⦁ Doniec Z. i inni.: Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Wytyczne dla POZ, 4/2016.
⦁ Kędzia B., Wpływ miodu na przemiany metaboliczne zdrowych ludzi. Postępy Fitoterapii 3/2006.
⦁ Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Zastosowanie miodu i roślin leczniczych w chorobach ośrodkowego układu nerwowego. Postępy Fitoterapii 2/2018, s. 128-133.
⦁ Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Apiterapia. Leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi. 2020, s.50-52.
⦁ Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Usuwanie metali szkodliwych dla zdrowia z organizmu za pomocą produktów pszczelich. Herba Polonica Vol.55 No I 2009.
⦁ Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.: Produkty pszczele w żywieniu i suplementacji diety. Postępy Fitoterapii 4/2006, s. 213-222.
⦁ Koszowska A. i inni.: Cukier – czy warto go zastąpić substancjami słodzącymi? Nowa Medycyna 1 /2014.
⦁ Oduwole O., Meremikwu MM., Oyo-Ita A., Udoh EE.: Honey for acute cough in children. Cochrane Database Syst Rev 2014; (12): CD007094.
⦁ Steinberg D, Kaine G, Gedalia I: Antibacterial effect of propolis and honey on oral bacteria. Am J Dent 1996; 9: 236-239.
⦁ Szajewska H. i inni.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. 2014. Standardy Medyczne.

Zdjęcie tytułowe. Źródło: Bernadetta Ebertowska -archiwum własne.

3 thoughts on “Dzieciństwo miodem płynące. Część 2”

    1. Dziękujemy za komentarz. Informacje na temat stosowania dziurawca u dzieci, pochodzą z publikacji profesora Bogdana Kędzi :
      1. „Zastosowanie miodu i ziół w terapii” 2. „Zastosowanie miodu i roślin leczniczych w chorobach ośrodkowego układu nerwowego”. Wątek dziurawca postaramy się jeszcze rozwinąć na naszym blogu. Pozdrawiamy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.