Kiedy myślę sobie o dzieciach, pierwsza rzecz jaka maluje mi się przed oczami to rozkoszne, uśmiechnięte twarze o anielskim spojrzeniu. A kiedy pytam, co by chciały zjeść na śniadanie, słyszę rozmarzony głos, ale i jakże poważnym tonem wypowiadaną odpowiedź – słodycze! Jak dobrze wielu rodzicom znany jest podobnej treści dialog. Nawyki, przyzwyczajenia… A przecież to rola nas, dorosłych, by nauczyć dzieci mądrze korzystać z wolności, wyrabiając dobre nawyki, sprzyjające ich zdrowiu, uczyć samodzielnego dokonywania mądrych wyborów.
Wyroby cukiernicze
Jeśli zadalibyśmy sobie trud prześledzenia składu chemicznego znajdującego się na opakowaniach wyrobów cukierniczych, zauważylibyśmy, że głównym środkiem słodzącym jest sacharoza. Sacharoza, czyli cukier buraczany, który jest dwucukrem. Aby mógł być wchłonięty do naszego układu krwionośnego, musi ulec trawieniu, w wyniku którego zostaje rozłożony na cukry proste. Ponadto dostarcza organizmowi jedynie energii. Nie posiada żadnych składników odżywczych. Przyroda oferuje nam „coś” atrakcyjniejszego i zdrowszego niż cukier buraczany, a jest tym miód.
Co kryje miód?
Miód jest jednym z największych dobrodziejstw, jakie dała nam matka natura. W jego składzie chemicznym występują: cukry – ok. 70-80 %, woda ok. 10-20 %, kwasy organiczne, białka, enzymy, witaminy z grupy B i witamina C oraz biopierwiastki (potas, fosfor, magnez, cynk, wapń, żelazo, krzem, siarka itp.). Miód jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, ponieważ występują one w postaci cukrów prostych ( glukozy i fruktozy – ok.68%) oraz niewielkiej domieszki dwucukrów (sacharozy – ok.1,3 %). Cukry proste nie wymagają trawienia. Już na etapie jamy ustnej rozpoczyna się ich proces wchłaniania, podczas gdy w przypadku cukrów złożonych ma to miejsce dopiero w dwunastnicy. Skład chemiczny oraz właściwości jakimi charakteryzuje się miód, są uzależnione od jego rodzaju, miejsca
i czasu zbioru.
Miód a zdrowie naszych najmłodszych
Jak wykazują liczne badania naukowe, miód jest cennym źródłem substancji energetycznych, budulcowych i dietetycznych tak cennych dla rozwoju młodego organizmu. Dzięki dużej zawartości szybko wchłanianych do krwi cukrów prostych (glukozy i fruktozy), jest lepiej tolerowany przez organizm niż sacharoza. Jego podawanie jest szczególnie istotne u dzieci, które mają problemy z niedowagą, ponieważ wpływa pozytywnie na szybszy przyrost masy ciała, co zaobserwowano przez podawania małym dzieciom mleka z miodem w ilości 2 łyżek dziennie przez okres 6 miesięcy. Poza wagą wzrósł również poziom hemoglobiny we krwi, co czyni miód narzędziem w zmaganiu się z anemią u dzieci.
Trawienie
Miód jest pomocny w przebiegu procesu trawienia u dzieci, m.in. za sprawą obecnych w nim enzymów i składników aromatycznych, a zawarte w nim garbniki jak również określone kwasy organiczne (mlekowy, jabłkowy, szczawiowy, winowy, mrówkowy) ułatwiają proces trawienia mleka. Dzieje się to za sprawą utleniania kazeiny mleka, która polepsza przyswajanie przetworów mlecznych. Cecha ta czyni miód łagodnym środkiem przeciwbiegunkowym.
Układ nerwowy
Korzyści, jakie płyną ze spożywania miodu przez intensywnie rozwijający się organizm młodego człowieka, możemy mnożyć. Polepszając przyswajalność wapnia i magnezu, oddziałuje na rozwój tkanki kostnej kręgosłupa u dzieci. Wpływa pozytywnie na ich rozwój umysłowy, odnowę sił psychicznych i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. Łagodnie działa także uspokajająco i nasennie. Zwiększa również odporność na zakażenia i działa ogólnie wzmacniająco na organizm najmłodszych.
Miód jako lekarstwo
Na podstawie badań klinicznych potwierdzono przeciwkaszlowe działanie miodu w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci. Chorym dzieciom podawano tuż przed snem miód (0,5-2 łyżeczki, zależnie od wieku) prawdziwy i sztuczny. W wyniku badania zauważono, że przyjmowanie prawdziwego miodu wpłynęło na obniżenie częstotliwości wystąpienia kaszlu o 32%, a przyjmowanie miodu sztucznego nie wpłynęło w żaden sposób na zmniejszenie kaszlu. Inne badanie potwierdziło skuteczność miodu w walce z kaszlem. Co więcej, wykazało, że jest on skuteczniejszy niż dekstrometorfan, który jest jednym ze stosowanych leków przeciwkaszlowych. W badaniu naukowcy zalecili, aby miód jako lek na kaszel był podawany u dzieci powyżej 1 roku życia w ilości 2,5 ml tuż przed snem. Inne badanie było przeprowadzone na grupie dzieci zamieszkujących rejony o wysokim uprzemysłowieniu. W ich krwi występował podwyższony poziom ołowiu (metalu ciężkiego). Dzieciom w warunkach sanatoryjnych przez okres 6 miesięcy podawano miód i propolis. Badania dowiodły, że podawanie produktów pszczelich znacząco wpłynęło na obniżenie poziomu szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich, co jest szczególnie cenną informacją dla osób, które narażone są toksyczne działanie metali ciężkich (np. w wyniku wykonywanej pracy zawodowej) czy osób z rejonów wysoko uprzemysłowionych.
Druga część artykułu
Druga część artykułu będzie dostępna za tydzień (06.12.2020), a dowiecie się z niej m.in.:
- Dawkowanie miodu dzieciom
- Botulizm u niemowląt
- Alergie pokarmowe
Zapoznacie się także z bogatą bibliografią, aby jeszcze bardziej zgłębić zagadnienia, które Was poruszyły.
Do zobaczenia
Bardzo ciekawe i przydatne informacje.
Zdjęcia dzieciaków cudne, ostatnie w błotku wymiata, super ??